Coast to Coast med OCC 2012

Skrevet af: Per Johansen  •  17. okt : 09:28    udskrifts venlig  
Holdet er nu fuldtegnet. Vil du på venteliste så skriv til per©lindbladjohansen.dk
----------------------

Vil du prøve at leve som de professionelle? Cykle hver dag - hele dagen - overnatte på hotel og få maden serveret - til møde om næste dags etape og så (meget træt) i seng. Så ta´ med OrdrupCC til Pyrenæerne !!!!

På de 6 etaper bestiger vi alle de berømte bjergpas i Pyrenæerne som har givet Tour de France seerne så mange utrolige dramaer.
Vi kører fra hav til hav, over de legendariske bjergpas:

Col de Peyresourde
Col de Tourmalet
Col d´Aubisque
Col de Marie Blanc
Col de Portet d´Aspet

Vi skifter hotel hver dag og bussen, som ledsager os på turen, bringer vores bagage frem fra hotel til hotel. Det eneste, du skal sørge for er at cykle, nyde naturen og samværet med de øvrige deltagere, spise og sove !

Hver dag cykler vi mellem 80 og 135 kilometer - og vi har 3 guider med til at finde vej og lede de tre hold, som deltagerne kan vælge sig ind på alt efter deres individuelle styrke. Undervejs på dagens rute holder vi en frokostpause på mellem 1/2 - 1 time, hvor vi- hvis ruten tillader det - spiser på en lokal fransk café eller køber en sandwich og spiser "i det grønne".

Transporten frem og tilbage sker pr fly.

Rejsen sker i uge 36. Pris 8.995,- Alt incl undtagen drikkevarer og frokost.

Rejsen arrangeres af Dan Frost Rejser, og vi har fået 8 pladser, og der er allerede god rift om dem. Så, hurtig beslutning er påkrævet. Send mail til per©lindbladjohansen.dk

Læs mere her: http://dan-frost.dk/24342850
Min egen beretning fra 2011: http://teamsologsommer.blogspot.com/search/label/c2c%202011




Smartphone Version

e107mobile Du kan nu se vores side med din smartphone! Adressen er den samme www.ordrupcc.dk/